Trzy, sześć czy dwanaście miesięcy – jaką lokatę wybrać?

Przez bardzo długie lata byliśmy przyzwyczajeni do sytuacji, w której oprocentowanie lokat zależne było przede wszystkim od czasu, na który można było powierzyć bankowi czy innej instytucji tego typu, nasze ciężko zarobione pieniądze. Zwyczajowo, najniższe oprocentowanie otrzymywaliśmy, kiedy nasze pieniądze były zamrażane na trzy miesiące, trochę lepiej było w przypadku inwestycji na pół roku, a inwestujący w perspektywie całorocznej zyskiwali często nawet więcej niż kilka ułamków procenta. Czy zastanawialiśmy się kiedyś, dlaczego najlepsze lokaty właśnie w ten sposób były układane?

Dużo o tym na pewno nie myśleliśmy, bo co to tak naprawdę obchodzi człowieka, który zakłada lokaty? Przecież i tak nie ma na to wpływu. W obecnej sytuacji, w której tak jakby te stawki się spłaszczyły, warto jednak przyjrzeć się temu bliżej. Intuicyjnie możemy na pewno powiedzieć, że oprocentowanie lokat zależne jest od tego, na jak długo pozostawiamy nasze pieniądze, ponieważ na dłuższy czas bank miał możliwość ich inwestowania, dłużej był pewny, że będzie je miał. Jest w tym sporo racji, ale i tak można zauważyć, że w różnym czasie dysproporcje, jeśli chodzi o oprocentowanie lokat, raz się powiększały a raz się zmniejszały. Działo się tak ze względu na prognozy ekonomiczne mówiące, że wzrost cały czas będzie się utrzymywał na przyzwoitym poziomie. Oznaczało to, że za tysiąc złotych można zarobić więcej za rok niż teraz. Stąd też bankowi opłacało się mocno trzymać pieniądze, które już zdobył, bo z każdym dniem ich potencjał dla niego wzrastał. W czasie, kiedy ten potencjał malał wolniej, przewaga lokat na sześć miesięcy i na rok spadała.

W chwili obecnej mamy taką nieprzyjemną sytuację, że perspektywy wzrostu wcale nie napawają optymizmem. Zakładane dzisiaj lokaty na trzy miesiące prawdopodobnie będą oddawane w trochę lepszej sytuacji gospodarczej, ale już lokata na rok może zakończyć się w czasie kryzysu czyli realnego spadku produkcji krajowej brutto. Dlatego właśnie wcale bankom się nie opłaca takie długie przetrzymywanie pieniędzy i chociaż cały czas istnieje czynnik powodujący, że kapitał pewny jest znacznie lepszy od kapitału niepewnego to ma on znacznie mniejszą siłę działania. Co więcej, upowszechnienie się usług bankowych spowodowało, że posiadane przez banki wkłady pieniężne ustabilizowały się na takim poziomie, że lokaty bankowe przestały dla nich być aż tak ważne, jeśli chodzi o możliwość generowania przez nie pieniądza bankowego.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (Z 0 głosów)

Comments are closed.