Testowanie gier

Teoretycznie technik testowania gier nie ma. Jednak nic bardziej mylnego, podczas testów nie gra się po prostu w grę, gra się w specjalny sposób. Trzeba pamiętać o kąbinacjach. Gra może działać idealnie, dopóki ktoś nie odpali Czaru nr 3 na Postaci numer 4 i Czaru nr 8 na Postaci nr 1. Wtedy okazuje się, że nagle wszyscy przeciwnicy leżą, otrzymując zamiast 100 obrażeń 100000000 obrażeń. Takie rzeczy się zdażają. Nie wolno zapominać o ścieżkach rozwoju postaci (uczepiłem się gier w których steruje się postaciami, ale to tylko przykład – możesz podmienić słowo postać na „samochód” albo „zawodnik” ) – różne drogi mogą prowadzić do różnych rozwiązań.
Ale w sumie ten problem nie istenieje przy wielu testerach, każdy musi zrobić odmienną postać i patrzeć co może daną postacią uzyskać. Nie ma tutaj typowych zagrań, wszystko zależy od rodzaju/twórców gry, oraz oczywiście tego jak starannie gra została stworzona. Może się okazać, że po beta testach następuje tylko kilka poprawek kosmetycznych i gra może trafić na sklepowe półki. Chociaż żadko się to zdarza.Co robić, kiedy trzeba przetestować grę? Jeśli ktoś myśli o karierze jako tester gier, dobrze jest zacząć od ulubionej gry komputerowej. Odpalamy ją (od początku, nie od save :P) i zaczynamy.. wypatrywanie błędów. Na pewno jakieś się znajdą, chociaż nie zapominajmy, że tą samą grę sprawdzali już doświadczeni testerzy i większość błędów już dawno wypatrzyli i poprawili. Natomiast, jak ogólnie wiadomo dopiero po wydaniu gry tak naprawdę zaczyna się masowe poprawianie błędów. Jednak tych kilku/kilkunastu testerów opłaconych przez twórców nie może się równać (nawet jeśli sięuwzględni ogromne doświadczenie) z milionami, może i niedoświadczonych, ale za to zapalonych graczy.
Milion ludzi, to kilkaset tysięcy sposobów na grę, dróg rozwoju gry oraz sposobów grania. Jednym nie pasuje sterowanie, innym fabuła się nie podoba. Kolejni odkrywają, że dana kąbinacja czarów powoduje crash gry. Niemożliwe jest sprawdzenie tego przez tych niewielu testerów. I tutaj jest szansa!! Znajdź błędy w grze. Zobacz co może spowodować wywalenie gry/zrestartowanie komputera/zawieszenie. Co powoduje, że gra staje się zbyt prosta? Może wystarczy kliknąć obok ikonki, a silnik uzna, że właśnie wszedłeś na 9999999 poziom? Wypatrz jakieś błędy i napisz o tym raport. (koniecznie w języku angielskim, no chyba że testujesz Wiedźmina :P)Bycie testerem gier komputerowych może i wydaje się pracą nawet dla największych głąbów, byle umieli grać. Nic bardziej mylnego. Testowanie gier to wcale nie jest zabawa (no może jest w tej pracy więcej zabawy niż w większości zawodów), tester musi podchodzić do swojego zawodu bardzo profesjonalnie. Przede wszystkim pracownik musi znać angielski perfect, produkcje przeznaczone na rynek międzynarowody zawsze są robione w języku angielskim.
A jeśli nie, no to co za problem zaprosić testera z kraju? I tutaj wchodzą kolejne kwalifikacje. Poprzednie opinie testera muszą być naprawdę znakomite, aby zostać powołąnym do testów gry z wyższej półki. Inwestorzy inwestują w stworzenie gry miliony dolarów, i nie chcą żeby gra okazała się totalną klapą. Tester musi doskonale znać rynek gier komputerowych, oraz oczywiście grać we wszystkie typy gier. Niewiadomo co mu się trafi – FPS c zy może RPG? A może wyścigi? Żeby zbadać jak najwięcej aspektów gry trzeba wypróbować różnych sposobów grania, a żeby je wypróbować trzeba potrafić grać. Weźmy takie wyścigi.
Gra może być IDEALNA (załóżmy), dopóki tester nie zacznie bawić się w driftowanie. I wtedy okazuje się, że coś takiego praktycznie nie istnieje, nie da się tego zrobić choćby ktoś milion razy próbował, stosując milion różnych sposobów. Wtedy twórcy zmieniają to, i dziękują testerowi za poświęcony czas, a nasz tester zadowolony wychodzi z biura bogatszy o sporą sumkę.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 6.7/10 (9 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (Z 0 głosów)
Testowanie gier, 6.7 out of 10 based on 9 ratings

Comments are closed.