Skutki nadmiaru białka

To oczywiste, że białko jest nam niezbędne do tego, aby móc normalnie funkcjonować. Jednakże musimy tutaj jasno zaznaczyć, że białko w nadmiernych ilościach jest dla nas bardzo szkodliwe. Jakie zatem negatywne skutki stosowania zwiększonej ilości białka w diecie możemy odczuwać? Tychże skutków może być bardzo wiele, a więc tym samym lepiej jest zdawać sobie sprawę z tego, co może nam grozić, gdy będziemy przyjmować produkty białkowe w dosyć dużych ilościach. Zazwyczaj mamy do czynienia z tym, iż przyjmując produkty białkowe, przyjmując ich sporą ilość, robimy to kosztem węglowodanów.

Niedobór białka

To powoduje, że jesteśmy bardziej nerwowi, bardziej rozdrażnieni. Jest to wynikiem faktu, iż nasz mózg potrzebuje węglowodanów do tego, aby móc produkować serotoninę, hormon szczęścia. To pierwszy, jakże ważny aspekt przyjmowania nazbyt zwiększonej ilości białka. Kolejny skutek to nadmierne obciążenie naszych nerek. Przyjmując zwiększone ilości białka, zwiększamy także ilość dostarczanego do organizmu azotu. To powoduje, że nasze nerki są zmuszane do bardziej intensywnej pracy, co wiąże się z ich nadmierną eksploatacją. Zbyt duża ilość białka wpływa także na pogorszenie funkcjonowania naszego układu pokarmowego. Normalna, zalecana ilość białka w posiłkach powoduje przyspieszenie metabolizmu, ale nadmierna jego ilość przy jednoczesnym ograniczeniu spożywania produktów zawierających błonnik powoduje, że nasza przemiana materii zostaje spowolniona. Wskazaliśmy na trzy aspekty negatywnego wpływu nadmiernej ilości białka w naszej codziennej diecie, ale to jeszcze nie wszystko, o czym należy wiedzieć. Jest tutaj pewne kuriozum. Zasadniczo mówiąc o spożywaniu białka, wskazujemy na jego działanie odchudzające i słusznie.

Spożywanie białka

Niemniej jednak odnosi się to tylko i wyłącznie do sytuacji krótkoterminowego przyjmowania zwiększonej ilości białka. W dłuższym okresie będziemy mieli do czynienia ze zjawiskiem zupełnie odwrotnym. Zwiększona ilość białka spowoduje, że będziemy przybierali na wadze. Warto wspomnieć jeszcze o jednym bardzo ważnym aspekcie, a mianowicie o tym, iż zwiększona ilość przyjmowanego białka przy jednoczesnym ograniczeniu spożywania węglowodanów powoduje zwiększone wykorzystywanie tłuszczów, jako źródła energii. Z tym z kolei związany jest takie zjawisko jak powstawanie nieprzyjemnego zapachu z wnętrza i ani mycie zębów, ani ich nitkowanie, ani też żaden płyn do płukania ust tutaj w niczym nam nie pomoże. Jest to, bowiem związane z wydzielaniem tak zwanych ketonów. Jak więc widać, jeśli przyjmujemy zwiększone ilości białka, musimy liczyć się z pewnymi konsekwencjami.

http://soft-nonsens.blogspot.com/

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (Z 0 głosów)

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *