Roaming obecnie

Ogromnym zmartwieniem dla zwiększającej się wciąż liczby abonentów telefonii komórkowej staje się wyjazd za granicę. Niestety bez względu na rodzaj podpisanej umowy ze swoim operatorem, opuszczając teren kraju znajdujemy się automatycznie w zasięgu działania nadajników operatorów z danego kraju. A tutaj samo przekazywanie połączeń, SMSów a tym bardziej korzystanie z połączeń internetowych , nie będzie kosztowało nas tyle samo, co po drugiej stronie granicy.


W Europie problem ten do niedawna był bardzo groźny, ponieważ niedostatki prawne sprawiały, że wielu abonentów dzwoniąc zza granicy, np. będąc na wakacjach, nieświadomie stwarzało sobie wielotysięczny rachunek, który zobaczyli dopiero po powrocie. Problem wynikał głównie w przypadku tych, którzy mieli z operatorem umowę na abonament bez limitu górnego, więc sam operator także nie posiadał narzędzi do zablokowania możliwości dzwonienia klientowi, który zbyt szybko się zadłużał. Unie Europejska stanęła jednak w ostatnim czasie na wysokości zadania i bardzo poważnie przyjrzała się rynkowi telefonii komórkowej na Starym Kontynencie. Jednym z pierwszych sukcesów w kwestii roamingu – czyli przesyłania danych w innym kraju, niż miejsce podpisania umowy z operatorem – było wprowadzenie jednej stawki dla wszystkich państw. Dzięki temu klienci z różnych krajów i należący do różnych sieci GSM muszą dostać po przekroczeniu granicy SMS informacyjny, z którego dowiedzą się, ile kosztuje minuta połączenia głosowego lub Internetowego. Zadbanie o tani roaming w Europie to jedna z podstawowych kwestii także w kontekście dostępu do Internetu.

Turyści i odwiedzający inne kraje coraz częściej chcą mieć możliwość zajrzenia do sieci, a do niedawna nawet skromny megabajt danych mógł kosztować nawet 50 złotych. Nowe regulacje, które dopiero stopniowo wchodzą w życie, mają znacząco zmienić ten kształt rynku. Teraz przede wszystkim operatorzy będą mieli obowiązek zablokować konto klienta, jeśli jego saldo zadłużenia przekroczy określoną kwotę w ciągu doby czy tygodnia. Jednocześnie klienci będą mogli przed wyruszeniem za granicę kupić – wysyłając nawet jednego SMSa – pakiet danych, czyli np. 10 megabajtów za określoną opłatę, które następnie wykorzystają wedle własnego uznania na obczyźnie.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 6.6/10 (13 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (Z 0 głosów)
Roaming obecnie, 6.6 out of 10 based on 13 ratings

Comments are closed.