Prawo a hazard

Uprawianie hazardu w niektórych kulturach jest bardzo popularne. Stanowi często element kultury i sposób na społeczne pojednanie, kiedy przy stole z kartami lub kośćmi zasiadają przedstawiciele różnych rodzin czy grup społecznych. W Stanach Zjednoczonych rozkwit gier karcianych związany jest przede wszystkim z ogromną popularnością kasyn, które umożliwiły jako pierwsze granie w gry karciane, kości lub ruletkę na pieniądze. Przy stole w takim miejscu znajduje się krupier, który jest przedstawicielem kasyna i ciąży na nim odpowiedzialność za uczciwe prowadzenie rozgrywki zgodnie z jej zasadami. Bardzo ważne w tym miejscu jest zaufanie grających do krupiera.


Popularność tych miejsc sprawiła jednak, że kasyna i hazard szybko stały się domeną amerykańskiej mafii. Graczom przychodzącym do swoich kasyn z chęcią pożyczała pieniądze, by później brutalnie odzyskiwać je z nawiązką lub szantażować zawodników, którzy myśleli że mogą liczyć na dyskrecję właścicieli. A sama mafia z powodzeniem wykorzystywała takie miejsce do prania pieniędzy pochodzących z nielegalnej działalności. Dlatego tak wiele państw przestraszyło się rozrostu tego procederu i hazard został bardzo ostro ograniczony przepisami prawnymi. Nawet w USA, które do dziś uchodzi za mekkę hazardzistów i osób uzależnionych od tej formy spędzania czasu, tylko niektóre stany mają względnie liberalne prawo dotyczące kasyn. Mieszkańcy reszty kraju wyjeżdżają więc często na drugi koniec kontynentu, by tam udać się do pierwszego z brzegu kasyna i spróbować swojej siły w pokerze, blackjacku czy przy ruletce. O wiele bardziej restrykcyjne wydają się być ustawy europejskich krajów. Tutaj przede wszystkim obawa dotyczy negatywnego społecznego wpływu, jaki granie na pieniądze może mieć wśród ludzi.

Politycy z obawą komentują też fakt, że liczba najmłodszych, bardzo często niepełnoletnich zawodników masowo grających w pokera stale rośnie. Jeszcze gorzej hazard traktowany jest w tych krajach, gdzie fundamentaliści religijni uważają granie na pieniądze za niezgodne z przykazaniami wiary.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 6.9/10 (13 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (Z 0 głosów)
Prawo a hazard, 6.9 out of 10 based on 13 ratings

Comments are closed.