Po co nam wątroba i jak o nią dbać?

Wątroba jest jednym z najbardziej zapracowanych naszych organów wewnętrznych. Dlatego też każdy z nas powinien w sposób szczególny o nią dbać i powinien ją oszczędzać na tyle, na ile jest to możliwe. Ma to szczególne znaczenie właśnie dzisiaj, gdy mamy do czynienia z bardzo obciążającą nasz organizm dietą, gdy wielu z nas nie jada zdrowo. Przede wszystkim musimy zatem zapytać o to, jaką rolę odgrywa wątroba w naszym organizmie? Pierwszą zasadniczą funkcją wątroby jest przetwarzanie składników odżywczych w taką ich formę, aby mogły być łatwiej przyswajalne przez organizm. To podstawowa kwestia, dzięki której nasz organizm nie jest tak bardzo mocno obciążony. Drugą, jakże ważną funkcją, którą spełnia nasza wątroba, jest odtruwanie naszego organizmu ze wszelkich zbędnych i szkodliwych dla nas substancji.

Wątroba a przemiana materii

W procesie przemiany materii powstaje bowiem wiele toksycznych odpadów, zupełnie nieprzydatnych naszemu organizmowi. Wiele tych substancji jest przetwarzanych właśnie przez naszą wątrobę. Poza tymi dwoma zasadniczymi funkcjami, nasza wątroba jest również odpowiedzialna za produkcję żółci niezbędnej w procesach trawienia, produkuje hepadrynę regulującą proces krzepliwości krwi jak również wytwarza ona niektóre białka odpornościowe. Wiele funkcji, wielkie obciążenie, a tymczasem wielu z nas nie wspomaga swojej wątroby, wielu z nas nie oszczędza tego jakże ważnego organu w naszym organizmie.

Jak dbać o wątrobę?

Dbać o wątrobę można na wiele sposobów. Przede wszystkim powinniśmy nie spożywać nadmiernej ilości pokarmów przetworzonych w sposób sztuczny, nie powinniśmy również spożywać nadmiernej ilości alkoholu, gdyż ten stanowi jeden z najtrudniejszych do przetworzenia przez naszą wątrobę składnik. Jeśli mowa o diecie, to warto zadbać o to, aby obecna w niej była spora ilość roślinnych tłuszczów, które to tłuszcze bardzo korzystnie wpływają właśnie na pracę naszej wątroby. Ponadto ważne jest również to, aby w naszej codziennej diecie znalazła się spora ilość warzyw. Te jak najbardziej korzystnie bowiem wpływają na jej pracę. Dalej w temacie jedzenia. Jeśli posiłki spożywamy w pośpiechu, czynimy naszej wątrobie bardzo dużą szkodę i nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak mocno ją obciążamy. Ktoś może słusznie w tym miejscu powiedzieć, że nasza wątroba posiada cechę regenerowania się. Owszem, jak najbardziej jest to prawda i nawet jeśli istnieje potrzeba przeszczepienia płata wątroby innej potrzebującej osobie, to można to zrobić. Usunięty płat wątroby się zregeneruje. Musimy jednak pamiętać, że co za dużo, to niezdrowo i możliwości regeneracyjne też mają swoje granice.

http://www.6weidera.wroclaw.pl/

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (Z 0 głosów)

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *