Nasza codzienność i stres

Stres jest tym czynnikiem, o którym coraz więcej się słyszy i się pisze. Stres może wywoływać w nas pewne skutki pozytywne, ale w głównej mierze musimy w tym miejscu wskazywać na negatywne skutki jego oddziaływania nas nasz organizm, na nasze zdrowie. Żyjemy w ciągłym pośpiechu, większość z nas poddawana jest różnym naciskom, a bez wątpienia to właśnie z tymi pojęciami nieodłącznie związany jest stres. Odnośnie tego zjawiska możemy powiedzieć, że mamy do czynienia ze stresem krótkotrwałym, ale mamy także do czynienia ze stresem przewlekłym, długotrwałym. Bez wątpienia ani jeden, ani drugi nie jest dla nas zdrowy, aczkolwiek to ten drugi może wywoływać bardziej znamienne dla naszego zdrowia skutki.

Jakie to skutki?

De facto nie jesteśmy w stanie wszystkich możliwych skutków tutaj wymienić, gdyż jest ich zbyt wiele. Stres może wywoływać, bowiem niepożądane działania w każdym obszarze działania naszego organizmu. Między innymi jednak możemy wskazywać chociażby na obniżenie naszej odporności, możemy wskazywać na wywołanie chorób autoagresywnych, jak chociażby choroba Hashimoto. Możemy wskazywać na takie schorzenia jak zapalenie jelita grubego, jak cukrzyca, różnego rodzaju nerwice czy też zapalenie stawów. Możliwych do wystąpienia chorób jest znacznie więcej, ale możemy zauważyć w tym miejscu, że na czołowych pozycjach wśród chorób wywołanych stresem wcale nie znajdują się te związane z sercem. Owszem, stres ma wpływ na pracę naszego serca, ale ma wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu.

Stres a choroby

Skutkiem oddziaływania stresu mogą być bardzo różne choroby, skutkiem jest pogarszające się zdrowie, aczkolwiek nie powinniśmy bagatelizować także mniejszych objawów, jak chociażby trudności ze snem, przyspieszone bicie serca, zwiększona nerwowość, pogorszenie się naszej pamięci czy też obniżony apetyt lub jego brak. To wszystko mogłoby się wydawać pewną błahostką, aczkolwiek to właśnie te objawy powinny nas mocno zaniepokoić i wywołać pewną reakcję. Każdy z nas chce przecież być zdrowy i każdy chce zachować swoje zdrowie jak najdłużej. Stres to tenże czynnik, poprzez który nasze zdrowie bardzo mocno cierpi, przez który możemy znacząco pogorszyć stan swojego zdrowia, możemy doprowadzić do nieodwracalnych skutków, a tymczasem w dużej mierze możemy tego uniknąć, możemy wpłynąć na oddziaływanie stresu na naszą codzienność, na nasz organizm. Trzeba w tym miejscu w jasny sposób przewartościować swoje życie i odpowiedzieć sobie na pytanie o to, co jest dla nas najważniejsze.

http://zdrowy.wroclaw.pl/

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (Z 0 głosów)

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *