Mój kawałek podłogi czyli kupujemy mieszkanie

Corocznie, jak wynika z badań opinii publicznej, kilka tysięcy Polaków staje przed dokonaniem jednego z ważniejszych wyborów życiowych. Po długotrwałych i intensywnych poszukiwaniach decydują się w końcu na kupno nieruchomości. Często zakup ten jest związany ze znacznej wartości kredytem hipotecznym dlatego też decyzja o wybranym mieszkaniu musi być gruntownie przemyślana.
Pierwszym krokiem do własnego mieszkania jest ocena swoich możliwości finansowych. Jeśli decydujemy się na wzięcie kredytu pod hipotekę warto udać się do sprawdzonego doradcy kredytowego. Pomoże to uniknąć samodzielnego kroczenia poprzez skomplikowane procedury bankowe. Należy mieć na uwadze, że bank nie pokryje w ramach umowy kredytowej całości wartości nieruchomości – od kilku lat bowiem klient jest zobowiązany do wniesienia wkładu własnego w wysokości kilku procent wartości kredytu.
Mając wiedzę o swoich warunkach finansowych zastanówmy się nad lokalizacją przyszłego mieszkania lub domu. Powszechnie wiadomym jest, że mieszkania na obrzeżach wielkich miast można kupić o wiele taniej niż na przykład mieszkanie w Krakowie, w sercu starego miasta. Jednak peryferie to niekiedy, w perspektywie wielu lat, długotrwałe dojazdy do pracy i utykanie w korkach. Warto więc przekalkulować sobie czy niższa cena za metr kwadratowy rzeczywiście okaże się oszczędnością…

******************************

REKLAMA: Mieszkania w Krakowie taniemieszkania.pl/Krakow

******************************

Kolejną decyzją poprzedzającą odbiór kluczy jest wybór konkretnego mieszkania. Możemy dokonać zakupu z rynku wtórnego lub wybrać ofertę, którą przedstawi nam developer. Jeśli zależy nam na czasie i chcemy prędko się wprowadzić dobrym rozwiązaniem może być mieszkanie “z drugiej ręki”. W ten sposób, w bardzo krótkim czasie, możemy stać się posiadaczami w pełni przystosowanego, niekiedy umeblowanego lokum. Takie cztery kąty można kupić zarówno za pośrednictwem biur nieruchomości jak i bezpośrednio od osoby prywatnej.
Dla tych, którzy cenią sobie indywidualny wystrój oraz możliwość całkowicie samodzielnej aranżacji wnętrz lepiej sprawdzi się zakup mieszkania prosto od firmy deweloperskiej. Niekiedy kupujemy od razu gotowe mieszkanie, czasem tak zwaną “dziurę w ziemi” czyli sam plan mieszkania i grunt. W drugim przypadku odbiór kluczy następuje później ale rekompensuje to często niższa cena za metr. Deweloperka to dobre rozwiązanie dla młodych małżeństw – mają one niemal pewność, że sąsiadami będą ich rówieśnicy. Kupno nieruchomości z rynku wtórnego nie daje takiego komfortu i często nieświadomie osiedlamy się na osiedlu opanowanym przez ludzi starszych co utrudnia zawieranie znajomości sąsiedzkich.
Decyzja o zakupie mieszkania to niewątpliwie decyzja życiowa. Warto więc dogłębnie zgłębić zarówno swoje możliwości finansowe jak i ofertę lokalnego rynku nieruchomości. Pamiętajmy, że pochopny wybór może unieszczęśliwić nas na wiele, wiele lat…

VN:D [1.9.22_1171]
Ocena: 10.0/10 (1 głos )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (Z 0 głosów)
Mój kawałek podłogi czyli kupujemy mieszkanie, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *