Lokata bankowa – którą wybrać?

Lokata bankowa to bezpieczny sposób na przechowywanie pieniędzy, a dodatkowo może ona przynieść zysk z odsetek. Warto się na nią zdecydować, jeśli dysponujemy nadprogramowymi kwotami. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru lokaty bankowej?

Lokata bankowa to dobry pomysł dla tych, którym nie tylko zależy na bezpieczeństwie zdeponowanych pieniędzy, ale również na zyskach z tytułu odsetek. Takie rozwiązanie przypadnie do gustu również tym osobom, które mogą sobie pozwolić na dłuższe zamrożenie pieniędzy. Lokata długoterminowa wiąże się z większym zyskiem, nie ma też mowy o ryzyku charakterystycznym dla inwestowania w akcje. Z kolei osoby niecierpliwe umowa z bankiem może Monety i wykresy Forexpowstrzymać przed zbyt pochopnym wycofaniem środków – perspektywa utraty odsetek bywa skutecznym argumentem.

Jeśli zdecydowaliśmy się na umowę z bankiem i założenie lokaty, powinniśmy przed podjęciem ostatecznej decyzji poszukać odpowiedniej oferty, polecamy porównanie lokat marzec 2015 Najlepsza lokata to taka, która uwzględnia kwotę jaką możemy zdeponować, a także czas jej trwania. Możemy wybierać wśród licznych propozycji banków, dlatego nie warto ograniczać się tylko do tej instytucji, w której mamy np. rachunek osobisty, ale przyjrzeć się także propozycjom konkurencji. Poszukiwania można zacząć również od przejrzenia internetu – dostępny tam ranking lokat w jasny sposób pomoże dokonać wstępnej selekcji i ograniczyć wybór do kilku konkretnych ofert – oszczednoscionline.pl/ranking-lokat. Na co zwrócić uwagę podczas podejmowania ostatecznej decyzji? Oczywiście na wysokość oprocentowania – im wyższa, tym lepiej dla nas, bo oznacza to wyższe odsetki wypłacone przez bank po zakończeniu umowy. Wiele zależy również od czasu trwania takiej lokaty – zazwyczaj bardziej korzystne są te długoterminowe, a więc trwające ponad rok. Jeśli więc możemy sobie pozwolić na dłuższe zamrożenie pieniędzy, warto się na takie rozwiązanie zdecydować.

Podział na lokaty długo (trwające ponad rok) i krótkoterminowe (do dwunastu miesięcy) oczywiście nie jest jedyny. Na rynku bankowym mamy szeroki wybór tego typu produktów. Bardzo często dzieli się je na odnawialne lub jednorazowe. W tym drugim przypadku umowa z bankiem kończy się wraz z upłynięciem terminu – otrzymujemy wtedy wpłaconą kwotę powiększoną o odsetki w wysokości zależnej od oprocentowania. W przypadku lokat odnawialnych po zakończeniu umowy środki są automatycznie lokowane jeszcze raz. Osoby, które nie boją się ryzyka, mogą wybrać lokatę strukturyzowaną, gdzie część zdeponowanych pieniędzy inwestowana jest w bezpieczne obligacje skarbu państwa, a pozostała część – w akcje. Wygodnym rozwiązaniem są lokaty elektroniczne, które można założyć samodzielnie poprzez serwis bankowy – bardzo często są one wyżej oprocentowane niż te zakładane w tradycyjny sposób.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (Z 0 głosów)

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *