Konto oszczędnościowe czy lokata?

Oprocentowanie lokat bankowych jest obecnie bardzo niskie. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła bowiem znacznie wysokość stóp procentowych. Skutkiem tego jest oprocentowanie lokat wynoszące średnio od 2 do 3 procent w skali roku. Najlepsza lokata dostępna na rynku ma oprocentowanie na poziomie 4 procent w skali roku, jednak jest to lokata… jednomiesięczna. Konta oszczędnościowe są oprocentowane jeszcze niżej. Wiele osób, które uważało, że lokata lub konto oszczędnościowe są najlepszymi formami inwestowania, dziś jest więc nimi rozczarowana, gdyż zyski ocierają się wręcz o kuriozum.

Monety i wykresy ForexJeżeli zależy nam na zdeponowaniu oszczędności na lokacie, musimy przeprowadzić rzetelne porównanie lokat bankowych w 2014 roku, które umożliwi nam podjęcie świadomej decyzji dotyczącej wyboru jednej z ofert. Najwięcej zarobimy na depozytach krótkoterminowych, których oprocentowanie jest najwyższe. Należy jednak pamiętać, że będziemy zmuszani do częstego szukania nowych lokat, by ponownie deponować środki. Tę niedogodność może w znacznym stopniu zmniejszyć dostępny w Internecie ranking lokat. Dzięki niemu szybko dowiemy się, które banki oferują najlepsze lokaty w danym okresie.

W przypadku wyboru konta oszczędnościowego, możemy postąpić analogicznie jak w przypadku poszukiwania lokaty bankowej. Warto jednak podkreślić, by wybierać konta oszczędnościowe, których prowadzenie nie wiąże się z obowiązkiem uiszczania dodatkowych opłat, np. związanych z założeniem rachunku. Koszty prowadzenia konta zniwelują bowiem zarobek z gotówki zgromadzonej na koncie oszczędnościowym.

Konta oszczędnościowe dają jeszcze niższe zyski niż lokaty bankowe, jednak mają nad nimi jedną przewagę – pozwalają na swobodną wypłatę gotówki w każdym momencie. Lokaty nie można zerwać przed końcem jej obowiązywania, gdyż spowoduje to utratę całości zarobionych na niej odsetek. W przypadku kont oszczędnościowych odsetki są naliczane jedynie za okres, w którym pieniądze znajdywały się na koncie. Nie ma więc znaczenia czy były na nim 3 dni, czy też kilka miesięcy. Nie bez znaczenia jest także sposób kapitalizacji odsetek. Zdecydowane większość lokat dostępnych obecnie na rynku zakłada doliczenie odsetek po zakończeniu okresu trwania danego depozytu, natomiast w przypadku kont oszczędnościowych odsetki są doliczane do sumy kapitału co miesiąc. Powoduje to, że zyski z nich mogą być wyższe nawet w sytuacji, gdy lokaty mają oprocentowanie wyższe.

Warto jednak pamiętać, że lokata jest lepszym rozwiązaniem dla osób słabo zdyscyplinowanych, które mają skłonność do wydawania oszczędności oraz do robienia zakupów pod wpływem emocji. Lokata nie pozwala im bowiem na roztrwonienie gotówki na zbędne wydatki.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (Z 0 głosów)

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *