Czy warto zakładać lokatę długoterminową?

Korzyści płynących z założenia lokaty jest bardzo wiele. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest bezpieczeństwo naszych pieniędzy, które spoczywają w bankowym depozycie. Poza tym, lokata bankowa daje możliwość osiągnięcia znacznych zysków. Wyróżniamy lokaty bankowe o krótkim terminie depozytowym oraz lokaty zakładane na bardzo długi czas, nawet na kilka lat.

Wysokie oprocentowanie

Ranking lokat pokazuje wyraźnie, że lokaty długoterminowe są znacznie bardziej opłacalne. Ich zwolennicy uważają, że są najlepszą formą przechowywania i zarazem pomnażania kapitału. Powodem takiego myślenia jest fakt, że banki są w stanie zaproponować swoim klientom wyższe oprocentowanie, jeśli zgodzą się powierzyć im swoje środki finansowe na dłużej. Wysokie oprocentowanie lokat długoterminowych niewątpliwie jest ich podstawową zaletą. Lokata długoterminowa zazwyczaj ma wyższe oprocentowanie niż lokaty z krótkim terminem depozytu. Oprocentowanie lokat, które są zakładane na co najmniej 3 lata, może przekroczyć 4% w skali roku. Porównanie lokat pokazuje, że lokaty długoterminowe są najbardziej opłacalne. Rozważając założenie lokaty długoterminowej, należy zwrócić uwagę również na inne parametry konkretnej oferty, takie jak sposób kapitalizacji odsetek, czy też ewentualne kary za rozwiązanie umowy przed terminem zapadalności.

Skuteczne oszczędzanie

Lokata długoterminowe zwiększa nasze szanse na odniesienie sukcesu w dziedzinie oszczędzania. Lokując pieniądze na długi czas, skutecznie pozbawiamy się możliwości wydania naszych środków finansowych w niekorzystny sposób. Lokata krótkoterminowa, może być odnawiania po wygaśnięciu umowy zawartej z bankiem. A zatem za każdym razem, kiedy przedłużamy okres depozytu, stajemy przed pokusą wydania dotychczas uzbieranych na lokacie pieniędzy. Decydując się na lokatę długoterminową, unikamy takich sytuacji. Lokaty bankowe z długim terminem depozytowym nie wymagają przedłużenia, a my nie mamy sposobności wydania naszych funduszy aż do czasu zakończenia umowy z bankiem.

Minimum formalności

Kolejnym pozytywnym aspektem lokaty o długim terminie depozytu jest ograniczenie niezbędnych formalności do minimum. Aby założyć lokatę długoterminową wystarczy z reguły jedna wizyta w oddziale banku, podczas której podpiszemy umowę z bankiem i dokonamy wpłaty wymaganej wartości kapitału. Lokaty krótkoterminowe, zazwyczaj posiadają opcję odnowienia depozytu, co niestety wiąże się z większą ilością wizyt w banku.

Negatywne aspekty lokaty długoterminowej

Lokaty bankowe o charakterze długoterminowym to najlepsze lokaty dostępne na rynku usług finansowych. Aczkolwiek, również ta forma gromadzenia pieniędzy nie jest pozbawiona wad. Długi czas „blokowania” środków finansowych oznacza, że w sytuacji nagłego wzrostu stóp procentowych banku centralnego oraz znacznego polepszenia ogólnej kondycji finansowej banków, nasza lokata pozostanie na stałym poziomie oprocentowania. Tymczasem konkurencyjne banki mogą proponować swoim klientom lokaty z wyższym oprocentowaniem niż oferta, z której my skorzystaliśmy. Wówczas w obliczu wielu lepszym ofert bankowych, pozostaniemy stratni, ponieważ stopa procentowa naszej lokaty nie odnotuje wzrostu. Niektóre banki posiadają w swojej ofercie lokaty długoterminowe ze zmiennym oprocentowaniem, ale wiążą się one z innymi ograniczeniami, a korzystanie z nich wymaga znajomości rynku finansowego. Warto sprawdzić możliwość takiego rozwiązania i prześledzić aktualny ranking najlepszych lokat w lutym 2014 roku. Dobrym pomysłem może być również spotkanie z konsultantem danego banku.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (Z 0 głosów)

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *