Czy dyspepsja może być groźna dla zdrowia? Kiedy należy martwić…

Niestrawności, czyli dyspepsja pojawia się najczęściej po zbyt obfitym posiłku. W takich wypadkach nieprzyjemne dolegliwości mijają zazwyczaj po kilku godzinach. Jednak co robić w przypadku gdy pojawia się nagle?

depresja

Jak pokazują badania lekarzy na niestrawność pojawiająca się z różnych przyczyn cierpi blisko 30 procent populacji. Przyczyny występowania dyspepsji mogą być różne od złego trawienia zbyt dużej ilości pokarmu po występowanie poważnych zmian w obrębie układu pokarmowego, którymi powinien zainteresować się specjalista.

Niestrawność może być spowodowana przez groźną chorobę

Medycyna mianem dyspepsji oznacza zespół dolegliwości występujących w środkowej części brzucha, tuż w dołku podsercowym, to właśnie tam znajduje się żołądek. Najczęstszymi objawami jest pieczenie w okolicach przełyku, ból oraz wzdęcie. Często dokuczliwe symptomy pojawiają się zaraz po posiłku.

Częstym objawem niestrawności jest zgaga pojawiająca się zaraz po posiłku. Towarzyszy jej również uczucie pełności oraz sytości trzymające niekiedy kilka godzin. W zaawansowanej dyspepsji pojawia się również ból oraz pieczenie w przełyku lub w podbrzuszu. Należy się nimi zacząć niepokoić, jeżeli trwają dłużej niż trzy tygodnie. W takich wypadkach konieczna jest wizyta u specjalisty i wykonanie podstawowych badań.

Lekarze rozróżniają dwa rodzaje niestrawności, czyli dyspepsję czynnościową i dyspepsję organiczną. Pierwszy typ niestrawności spowodowany jest przez występowanie czynnika odpowiedzialnego za zaburzoną kurczliwość niektórych odcinków przewodu pokarmowego.

Właśnie te nadmierne skurcze powodują powstawanie nieprzyjemnych dolegliwości w okolicach nadbrzusza. Ten typ dyspepsji występuje najczęściej w okolicach 45 roku życia, ze względu na słabszą reakcję przewodu pokarmowego na bodźce zewnętrzne.

Natomiast jeżeli występuje dyspepsja organiczna to znak, że coś niedobrego dzieje się z przewodem pokarmowym. Może ją wywoływać choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, a także choroba refluksowa przełyku. Dyspepsja organiczna może być również spowodowana nowotworem żołądka. Niekiedy jedną z jej przyczyn jest przyjmowanie leków przeciwzapalnych.

Jeżeli niestrawność nie jest wywołana przez groźną chorobę, lekarze niwelują jej objawy. Najczęściej jest to leczenie farmakologiczne, czyli przyjmowanie przez określony czas środków zobojętniających soki żołądkowe, niekiedy konieczna jest także odpowiednia dieta. W zaawansowanej chorobie lekarze stosują również inhibitory pompy protonowej, czyli preparaty hamujące wydzielanie kwasu solnego w żołądku.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 10.0/10 (1 głos )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: +1 (Z 1 głos)
Czy dyspepsja może być groźna dla zdrowia? Kiedy należy martwić..., 10.0 out of 10 based on 1 rating

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *