Części oryginalne, czy zamienniki?

Często maszyny, które używane są w różnych dziedzinach przemysłu posiadają bardzo skomplikowane konstrukcje. Wykonane są z rozmaitych materiałów, które nie są jednolite pod kątem eksploatacji. Jedne zużywają się szybciej, inne pozostają sprawne przez cały czas użytkowania maszyny. Na okres przydatności do użytku niektórych części mają często wpływ materiały, z których są one wykonane. Ważny jest jednak również taki czynnik jak eksploatacja. Części, które są eksploatowane bardziej, szybciej się zużywają i konieczna być może ich wymiana.

Wymieniamy części do maszyn przemysłowych

Najszybciej ulegają uszkodzeniom elementy – które są najczęściej używane. Przykładem mogą być tu przekładnie ślimakowe, lub przekładnie cykloidalne. Zasada działania przekładni ślimakowej opiera się na sile tarcia. Niezależnie od rodzaju maszyny, która stosuje przekładnie, są one w ciągłym ruchu. Materiały, które wykorzystują przekładnie, to najczęściej:

  • stal hartowana
  • brąz
  • żeliwo

A więc materiały, które charakteryzują się dość dużą trwałością. Jednak fakt, że są one w użyciu przez cały czas, ciągle odbywa się pomiędzy nimi tarcie, wpływa na to, że powoli się kruszą. W zależności od materiałów, z których są wykonane, proces ten będzie przebiegał szybciej, lub wolniej, jednak musimy się liczyć z tym, że w pewnym momencie nasza przekładnia nie będzie już zdatna do użytku, a wtedy konieczna będzie jej wymiana.

przekladnia slimakowa7

Jeżeli maszyna, w której stosowano przekładnie była znanej firmy – prawdopodobnie będziemy mieli możliwość zakupu oryginalnych części. Jeżeli maszyna jest cały czas w sprzedaży, zakup takiego elementu jak przekładnia ślimakowa do niej, nie powinien stwarzać nam większych problemów. W tym momencie pojawić się mogą jednak kwestie ekonomiczne.

Części oryginalne i zamienniki

To, czy zdecydujemy się na części oryginalne – czy na zamienniki będzie zależało od wielu kwestii. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Bez względu na to, czy kupimy części oryginalne, czy zamienniki, mamy szansę cieszyć się w pełni sprawną maszyną przez długi czas. Jednak dobry wybór wymaga od nas pewnego zaangażowania.

Dlaczego części oryginalne?

Kiedy decydujemy się na zakup części oryginalnych – możemy mieć pewność, że będą one sprawnie działały w naszej maszynie i będą do niej idealnie dopasowane. Części oryginalne wyprodukowane są przez firmę, która oddała do użytku całą maszynę, więc nie będzie problemów, co do ich jakości i parametrów. Problem może się zacząć w momencie, kiedy maszyna nie jest najnowszym modelem i nie jest już dostępna w sprzedaży. W takiej sytuacji nie zawsze mamy możliwość zakupu oryginalnych części, a nawet jeżeli są one dostępne na rynku, to nie zawsze mamy do nich łatwy dostęp. Są one również często dość drogie.

przekladnia slimakowa6

Dlaczego zamienniki oryginalnych części?

Zamienniki są rozwiązaniem znacznie mniej bolesnym dla naszego budżetu – są znacznie tańsze, a mogą być wykonane z równie dobrej jakości materiałów. Możemy mieć jednak problem ze znalezieniem właściwych zamienników, które będą pasowały do naszej maszyny.

 

źródło: http://admech.pl/Produkty/Przek%C5%82adnie_Dynabox/

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (Z 0 głosów)

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *