Co zwiedzić we Lwowie?

Wycieczka do Lwowa może być ciekawym pomysłem na krótki wypad. To piękne miasto na Ukrainie, szczególnie ważne dla Polaków, które każdy powinien zobaczyć, przynajmniej raz. Co przede wszystkim warto zwiedzić we Lwowie? Przede wszystkim zwiedzanie możemy zacząć od spaceru po urokliwym, starym rynku (Rynok). Jest on w kształcie prostokątnego placu, z jego rogów biegną po dwie prostopadłe uliczki. Rynek otaczają stare kamieniczki. Na rynku możemy zobaczyć Ratusz i charakterystyczny, czerwony tramwaj, które przypominają o wielkiej historii miasta.
Drugim punktem, który Polak powinien przede wszystkim zobaczyć we Lwowie, jest cmentarz Łyczakowski.

Cmentarz_lyczakowski

To nekropolia, na której pochowane zostały elity narodu polskiego. Założono go w XVIII wieku, od tego czasu pochowano tu około pół miliona ludzi – przede wszystkim Polaków, ale również przedstawicieli innych narodowości. To miejsce tak ważne dla pamięci zbiorowej Polaków jak np. Wawel czy Powązki. Swoje groby mają tu między innymi Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, czy Artur Grottger oraz liczni powstańcy.

Innym miejscem we Lwowie, które jest kluczowe dla polskiej tożsamości historycznej, jest Cmentarz Orląt Lwowskich. Pochowano tu około trzech tysięcy żołnierzy, młodzież i inteligencję, poległych w latach 1918-1920. Cmentarz ten był bardzo zniszczony w czasach Związku Radzieckiego. W 2005 roku został odrestaurowany. Innym ciekawym miejscem we Lwowie są Wały Hetmańskie. To bulwar, który powstał w miejsce wyburzonych murów miejskich. Biegną od pomnika Mickiewicza, do widocznego z daleka budynku opery.

Pomnik Adama Mickiewicza Lwów

Wśród budowli znajdujących się na Wałach Hetmańskich szczególną uwagę należy zwrócić na pomnik ukraińskiego poety, Tarasa Szewczenki.  Ciekawym miejscem do zwiedzenia jest również Kopiec Unii Lubelskiej (Wysoki Zamek). Warto się wybrać również na spacer leśnymi ścieżkami takimi jak Skansen i gaj Szewczenki. Pamiętajmy także o odwiedzeniu popularnej opery, która mieści się niedaleko Lwowskiego rynku.

Lwowska opera, znana na całym świecie.

Lwowska opera, znana na całym świecie.

Na zakończenie tego historycznego artykułu, warto wspomnieć, że wiele wycieczek do Lwowa organizowanych jest z wielu Polskich miast tj. Warszawa, Rzeszów czy Przemyśl. Każe z tych miast posiada inną ofertę, która zorganizowana jest przez różnego rodzaju biura podróży. Wycieczki do Lwowa są tanie, dlatego warto zwiedzić kraj naszego pobliskiego sąsiada (Ukrainę).

Jeżeli ten wpis Ci się podobał to zostaw łapkę w górę i napisz miły komentarz.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 10.0/10 (1 głos )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: +1 (Z 1 głos)
Co zwiedzić we Lwowie?, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *